Bezpłatne narzędzia dla testerów oprogramowania

Szukasz inspiracji w  narzędziach testera? Ten poradnik jest dla Ciebie.  

W tym krótkim wpisie zaprezentuje wam dziewięć bezpłatnych narzędzi, które doskonale sprawdzają się w pracy każdego testera oprogramowania. Narzędzia zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej.

Apache JMeter aplikacja typu open source, używana do wykonywania testów wydajnościowych. Początkowo została zaprojektowana do testów aplikacji webowych. Za pomocą tej aplikacji możecie symulować duże obciążenie serwera, grupy serwerów czy nawet sieci. Jmeter pomaga przetestować wytrzymałość systemu oraz ocenić ogólne zachowanie aplikacji pod wpływem różnych obciążeń.

iTools jest zapewne znany większości z was. Warto go jednak odświeżyć i przypomnieć. Służy do instalacji aplikacji w formacie .ipa, a także, kiedy potrzebujemy wykonać raport błędów i zbierać logi.

SelectorGadget służy do wyszukiwania selektorów css’owych. Z przydatniejszych funkcji należy wymienić możliwość sprawdzenia, czy poszukiwany przez nas selektor znajduje się na stronie. Dodatkowo mamy tutaj możliwość sprawdzenia ile danych elementów jest na stronie. Jedyną wadą jest brak możliwości współdziałania z elementami, które są osadzone w IFrame.

ShareX to świetna aplikacja do tworzenia screenshotów. Oprócz tego można nią wykonywać OCR tekstu. Podczas robienia zrzutów ekranu można zaznaczyć interesujący nas obszar oraz dodać elementy graficzne np. strzałki. Ponieważ aplikacja działa na zasadzie open source – jest cały czas rozwijana i ulepszana.

Skitch to jeden z moich ulubionych aplikacji do wykonywania screenów. Dostępna jest na m. in. Windowsie, Mac OS, iOS czy Androidzie. Aplikacja posiada bardzo prosty i intuicyjny interface. Podczas robienia screenu możemy wybrać interesujący nas obszar lub zrobić zrzut całego ekranu. Największą zaletą jest możliwość edycji screenów. Możemy dodać tekst, strzałki czy zakreślać fragmenty tekstu.

Robo Form – wypełniacz formularzy – nie wyobrażam sobie pracy bez tej wtyczki. Za jej pomocą dużo łatwiej będzie nam szło testowanie zróżnicowanych formularzy. Wtyczka pozwala na automatyczne wypełnianie kilku pól za pomocą kliknięcia tylko jednego przycisku. Przydaje się szczególnie do testów sklepów internetowych, systemów quizowych i innych które posiadają rozbudowane formularze.

Vysor to prosta aplikacja, która umożliwia wyświetlenie zawartości ekranu smartfona bezpośrednio na ekranie komputera czyli tak zwany screen mirroring. Vysor działa ze smartfonami z Androidem. Aby go zastosować, wystarczy połączyć komputer z telefonem, a aplikacja uruchomi się automatycznie. Do jej działania nie jest też konieczne połączenie z Internetem.

WAVE jest przydatnym narzędziem, które ma za zadanie testowanie accessibility zarządzanej przez nas strony internetowej. Oczywiście oceny pełnej accessibility może dokonać tylko człowiek, ale wave pomoże ocenić nam kontent strony. Sama aplikacja funkcjonuje jako dodatek do firefoxa. Cała ocena odbywa się po stronie przeglądarki, żadne informacje nie są wysyłane do serwera Wave.

Firebug to prosta wtyczka, która jednak może być nam niezwykle przydatna. W dużym skrócie narzędzie to służy do podglądania kodu HTML, edycji kaskadowych stylów oraz debugowania JavaScript.

Przewiń do góry