Cechy charakteru przydatne w pracy testera oprogramowania

Dziś trochę o predyspozycjach oraz cechach, które przydają się w pracy jako tester oprogramowania.

Posiadanie odpowiednich umiejętności praktycznych to jedno, jednak w zawodzie testera – tak jak w każdym innym zawodzie – ogromnie przydatne są pewne cechy osobowości. W tym artykule poznacie kilka istotnych cech, które warto posiadać, aby być świetnym w testowaniu. Sprawdźcie, czy je macie – być może do tej pory nie mieliście pojęcia, że tak naprawdę macie świetne predyspozycje do rozpoczęcia pracy w tej branży 🙂

Testowanie, testowanie i testowanie… Czyli trochę o cierpliwości

Pierwszymi cechami potrzebnymi do skutecznego testowania oprogramowania są cierpliwość, dokładność i skrupulatność. Jest to absolutna podstawa – taki zestaw cech pozwala na sprawdzanie scenariuszów, przeklikiwanie aplikacji, programów, czy stron. Im dokładniejszy jest tester oprogramowania, tym lepiej. Jeśli więc pokłady Twojej cierpliwości kończą się po 5 minutach, trzeba koniecznie nad tym popracować 🙂

Nieszablonowe podejście do tematu – kreatywny tester oprogramowania

Kolejną cechą osobowości, o której warto wspomnieć w tym zestawieniu, jest kreatywność. Chociaż praca testera kojarzy się z zajęciem czysto technicznym, do którego wykorzystuje się posiadane umiejętności, często przydaje się również właśnie kreatywność. Nieszablonowe podejście oraz chęć do poprawy efektywności swojej pracy do duża zaleta. Każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Umiejętności techniczne, dawka kreatywności i nieszablonowego podejścia – to klucz do osiągnięcia sukcesu jako tester oprogramowania.

W IT nauka nigdy się nie kończy! Czyli ambicja i chęć doskonalenia umiejętności

Zdobycie umiejętności testowania oraz rozpoczęcie pracy to nie koniec działań w kierunku swojego rozwoju. W branży IT ogromnie ważna jest elastyczność i umiejętność dostosowywania się do nowych technologii, czy narzędzi. Te rozwijane są bardzo szybko, dlatego dobry tester nie może spocząć na laurach i zaprzestać dokształcania się. Z tego powodu bardzo ważne są cechy osobowości takie jak: ambicja, chęć zdobywania nowych umiejętności oraz gotowość do zmian. Żaden tester nie może pozostać w tyle za rozwijającą się branżą.

Współpraca nie tylko z komputerem

Jeśli sądzisz, że zadania testera oprogramowania, testera automatycznego, czy też programisty java zamykają się na pracy przy komputerze, jesteś w wielkim błędzie 🙂 W branży IT bardzo ważna jest umiejętność komunikacji. Tester jest w stałym kontakcie ze swoim zespołem. Dzięki temu możliwa jest skuteczna praca nad oprogramowaniem. Jeśli więc jesteś osobą, która dobrze odnajduje się w zespole, świetnie! Dobra współpraca jest kluczem to efektywnej pracy jako tester oprogramowania.
W tym miejscu warto także wspomnieć o asertywności. Zadaniem testera zarówno testera manualnego jak i testera automatyczego jest wskazywanie błędów w oprogramowaniu – a przecież nikt nie lubi przyznawać się do błędów. Może więc przydać się spora dawka pewności siebie. Błędy muszą być skrupulatnie raportowane, nawet jeśli inni członkowie zespołu mieliby wyrazić z tego powodu niezadowolenie.

Podsumowanie

Praca testera oprogramowania wymaga przede wszystkim dużej dokładności oraz cierpliwości. Dodatkowo bardzo przydatna okazuje się kreatywność. Tester pracuje nie tylko z komputerem, ale również z całym zespołem – umiejętność komunikacji będzie więc bardzo pomocna w codziennej pracy. Trzeba również pamiętać, że pracując w branży IT trzeba być gotowym do ciągłego rozwijania swoich umiejętności po to aby być na bieżąco z dynamicznie rozwijającą się technologią.

Przewiń do góry