Jak zostać testerem oprogramowania?

Czy specjalistyczny, dedykowany kurs to sposób na pracę w IT?

Branża IT rozwija się bardzo szybko. Informatyka i oprogramowanie, pod różną postacią, są obecne niemal w każdej dziedzinie gospodarki. W konsekwencji generuje to coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się rozwojem oprogramowania. W ostatnich latach bardzo istotnym zawodem stał się tester oprogramowania. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na naukę właśnie w tym kierunku. Kim jest tester i jak nim zostać?

Tester oprogramowania – czym się zajmuje?

Zacznijmy od najważniejszego pytania, czyli kim właściwie jest tester oprogramowania? Oczywiście istotę tego zawodu wyjaśnia sama jego nazwa. Osoba pracująca na stanowisku testera jest odpowiedzialna za testowanie oprogramowania – chodzi tutaj o weryfikację poprawności działania programów, aplikacji czy stron WWW. Rola testera oprogramowania jest bardzo istotna i znacznie większa niż się może początkowo wydawać. Najpierw powstaje pomysł na oprogramowanie, następnie programiści zajmują się jego tworzeniem. Jednak napisanie kodu to nie wszystko. Zanim gotowy produkt będzie mógł zostać oddany w ręce użytkownika, konieczne jest sprawdzenie jego działania – za to odpowiadają właśnie testerze, którzy wykorzystując swoje umiejętności, sprawdzają oprogramowanie pod kątem poprawności działania, a także zgodności z oczekiwaniami użytkownika/klienta.

Praca testera – dlaczego jest tak istotna?

Zadania testera są bardzo ważne i pełnią kluczową rolę w procesie produkcji oprogramowania. Jego rolę świetnie obrazują zarobki testerów – pracodawcy coraz lepiej doceniają ich umiejętności. Dlaczego praca testera jest tak ważna? Powód jest prosty – dzięki jego działaniom oprogramowanie zostaje sprawdzone przed rozpoczęciem jego użytkowania. To nie tylko kwestia zadowolenia klienta czy użytkownika. Testowanie zapobiega późniejszym awariom i co za tym idzie konkretnym stratom finansowym klienta. Te mogą być naprawdę spore, jeśli po wypuszczeniu oprogramowania do użytku zaczną pojawiać się nieprzewidziane i niewykryte wcześniej przez testerów problemy z działaniem. Tester oprogramowania nie musi posiadać umiejętności programowania – czy w związku z tym każdy może spróbować swoich sił w tym zawodzie?

Praca w IT – kto może być testerem oprogramowania?

Ciekawa praca, atrakcyjne wynagrodzenie – to zdecydowanie zachęca do rozpoczęcia nauki i kariery jako tester oprogramowania. Pytanie, jak zostać testerem? Tak naprawdę każdy może rozpocząć działania w tym kierunku. Najważniejsza jest motywacja do nauki i rozwoju. Osoba na stanowisku testera potrzebuje zdolności logicznego myślenia oraz umiejętności, które zdobyła podczas nauki, niezależnie od tego czy były to studia, udział w kursie testera oprogramowania czy nauka samodzielna.

Podczas wykonywania zadań w pracy testera, przydatne są również niektóre cechy osobowości. Są to:

  • dokładność, rzetelność i cierpliwość – to podstawa, pozwalająca na skrupulatne sprawdzanie oprogramowania i skuteczne wychwytywanie błędów
  • gotowość do rozwijania swoich umiejętności – branża IT rozwija się bardzo szybko i oferuje szerokie możliwości rozwoju zawodowego, dlatego tester oprogramowania może coraz bardziej specjalizować się w obszarze testowania lub traktować to jako przystanek na swojej drodze w branży IT.

Kurs testera oprogramowania – sposób na rozpoczęcie kariery w IT

Często pojawiającym się pytaniem jest: „Czy po kursie testera oprogramowania można znaleźć pracę?”. Odpowiedź jest prosta – jak najbardziej tak. Najważniejsze są wiedza i w szczególności praktyczne umiejętności. Niezależnie od drogi ich nabycia, czy to poprzez kurs czy też samodzielna pracę, kluczowe jest kompleksowe przygotowanie do wykonywania zawodu w konkretnych obszarach oraz motywacja i zaangażowanie. Jeśli jesteś zmotywowany, gotowy do nauki i wiesz jak się dobrze przygotować z pewnością osiągniesz swój cel. 

 
Przewiń do góry