Junior Tester Oprogramowania czyli świeżak w branży IT

Junior Tester Oprogramowania – każdy z nas kiedyś zaczynał.

Coraz więcej osób wyraża chęć spróbowania swoich sił w branży IT. Nie ma w tym nic dziwnego – na rynku jest coraz więcej ofert pracy w IT, które czekają na osoby posiadające odpowiednie umiejętności. Oczywiście dużą motywacją są zarobki, które wyróżniają się na tle innych branż. Dziś temat junior testera, czyli osoby początkującej. Kim jest, jakie ma umiejętności oraz jak wygląda kwestia jego zarobków?

Junior Tester Oprogramowania – kim jest?

Junior tester to pierwsze stanowisko pracy, jakie otrzymuje osoba początkująca. Jak sama nazwa wskazuje, junior tester oprogramowania jest osobą młodą stażem zawodowym i jest na początku swojej ścieżki kariery – oczywiście chodzi tutaj o doświadczenie w pracy jako tester oprogramowania. Może być to osoba po szkole, dedykowanym profesjonalnym kursie czy czasami nawet długiej samodzielnej nauce. Często jest to ktoś, kto zmienia dotychczasową pracę i próbuje swoich sił w branży IT.

Junior Tester Oprogramowania i jego umiejętności

W pracy testera konieczne i najważniejsze jest posiadanie umiejętności potrzebnych do wykonywania otrzymanych zadań. Zwykle na tym etapie tester oprogramowania powinien posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoczęcie pracy. Nie można oczekiwać, że pracodawca przyjmie nas do pracy jeśli nie będziemy posiadać konkretnych kompetencji i nie będąc solidnie przygotowanym w pożądanych przez niego obszarach. Dalszy rozwój przebiega już w trakcie pracy – umiejętności w IT zdobywa się w sposób praktyczny, realizując kolejne projekty w ramach wykonywania swoich obowiązków. Nie da się jednoznacznie i precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie jak długo trwa etap, w którym pracownik określany jest juniorem. Wiele osób w szybkim czasie osiąga poziom middle testera. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji oraz konkretnego stanowiska pracy.

Branża IT – tutaj najważniejsze są praktyczne umiejętności

Junior tester oprogramowania może bardzo szybko zwiększać swoje kompetencje w ramach realizowanych praktycznych projektów. Warto mieć na uwadze, że w branży IT kluczowe znaczenie ma poziom praktycznych umiejętności, które weryfikowane są podczas rekrutacji. Oczywiście posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych jest dużym plusem, ale tutaj szczególne znaczenie mają umiejętności. Z tego powodu wielu pracodawców zatrudnia osoby, które zdobywały wiedzę na kursach czy nawet poprzez samodzielną naukę pod warunkiem, że posiadają konkretne kompetencje i mogą realizować wyznaczone zadania.

Początek kariery jako tester oprogramowania – co trzeba wiedzieć?

Najważniejszą informacją, którą powinna poznać osoba zaczynająca pracę jako junior tester oprogramowania jest to, że nie od razu musi on wiedzieć i potrafić wszystko. Na początku dopiero się uczymy i rozwijamy. Pamiętajmy jednak, że im lepiej i solidniej przygotujemy się do postawienia swoich pierwszych kroków na nowej drodze w branży IT, tym łatwiej będzie nam znaleźć pierwszą pracę. Na starcie kariery nasze wynagrodzenie nie będzie tak wysokie jak bardziej doświadczonych kolegów, jednak zarobki są i tak wyższe niż w innych branżach. Optymistyczny jest również fakt, że wynagrodzenie rośnie stosunkowo szybko wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Według analizy przeprowadzonej przez portal rynku pracy IT nofluffjobs.com mediana widełek płacowych junior testerów wynosi od 4 000 do 5 000 zł,  mid testerów wzrasta do 7 000 – 12 000 zł, a płace senior testerów oscylują w granicach od 10 000 do 14 000 zł (źródło: https://nofluffjobs.com/blog/czym-sie-zajmuje-i-ile-zarabia-tester-oprogramowania).

Czy sobie poradzę?

Często pojawia się stres związany z nowymi obowiązkami na nieznanym dotąd stanowisku – rodzą się pytania „Czy mam wystarczające umiejętności?”, „Czym dam sobie radę?”. Stres ten jest zupełnie niepotrzebny! Każdy kiedyś zaczynał i rozumieją to zarówno pracodawcy, jak i pozostali członkowie zespołu. Najczęściej na początku nowej pracy można liczyć na pomoc i wsparcie osoby bardziej doświadczonej, która wprowadza junior testera do nowych obowiązków. W ten sposób szybko wdrożymy się w nowe zadania i późniejsza praca będzie znacznie prostsza.

Chcę być testerem! Jak to zrobić?

Ważną informacją jest fakt, że testerem oprogramowania może zostać osoba nie posiadająca wiedzy z zakresu programowania. Wtedy aby uzyskać przewagę na rynku pracy warto podczas nauki, oprócz testowania manualnego, poznać narzędzia umożliwiające automatyzację testów bez udziału programowania. Zgłębienie tajników pracy z bazami danych i SQL to dodatkowe punkty na naszym koncie, gdyż jest to nieodłączna część pracy testera w nowoczesnych projektach. Inną możliwością jest wybór ścieżki testera automatyzującego z wykorzystaniem języka programowania, który będzie posiadał umiejętność programowania testów. Opcją, która wydaje się najbardziej dogodna dla osób, które pierwszy raz mają styczność z branżą IT, jest wejście do niej jako tester oprogramowania, a wraz ze zdobywaniem doświadczenia rozwijanie umiejętności w obszarze programowania testów automatycznych. To świetny wybór dla osób chcących zmienić branżę.

Przewiń do góry