Kurs vs studia – czy kursy to skuteczny sposób na rozpoczęcie pracy jako tester lub programista?

Co wybrać – kurs czy studia?

Nauka testowania, czy też programowania ma często jeden główny cel – zdobycie ciekawej pracy w branży IT. Aby móc skutecznie realizować zadania na stanowisku pracy, konieczne jest zdobycie praktycznych umiejętności. Dziś przyjrzymy się różnicom pomiędzy nauką na studiach oraz kursach z dziedziny testowania i programowania. Czy studia to zawsze najlepszy wybór?

Nauka testowania i programowania – możliwości

Pierwszą możliwością, na jaką mogą zdecydować się osoby chcące rozpocząć pracę w branży IT, są studia. To opcja często wybierana przez maturzystów. Jest wiele kierunków informatycznych dających możliwość rozwijania się w IT, a oczywiście posiadanie wyższego wykształcenia w tym kierunku jest plusem w oczach pracodawców. Dyplom dobrych studiów wyższych to nadal prestiż i świadczy o tym, że mieliśmy zdolności i samozaparcie, aby je ukończyć.

Decydując się na studia informatyczne mamy przed sobą 5 lat nauki, podczas których często zgłębia się dużą ilość teorii, która niekoniecznie przydaje się w pracy. Często nauki teoretyczne przewyższają ilość praktyki – a przecież to ona ma kluczowe znaczenie w przygotowaniu się do pracy jako programista czy tester oprogramowania. Pojawiają się przedmioty, które „wypełniają” czas przewidziany na naukę, a które tak naprawdę wnoszą niewiele do posiadanych umiejętności. Niewystarczające przygotowanie studentów do przyszłych praktycznych zadań w pracy jest problemem.

Branża IT zmienia się w bardzo szybkim tempie, a programy studiów nie zawsze za tą dynamiczną zmianą nadążają. Sporą wadą jest problem nieaktualizowanego programu nauczania – w branży IT technologie rozwijają się bardzo szybko, a znajomość nowych trendów jest bardzo istotna. W praktyce wygląda to tak, że w czasie studiów lub po ich ukończeniu, konieczne jest dokształcenie się na własny rachunek. Inwestycja 5 długich lat, podczas których część zdobywanej przez nas wiedzy może być nieaktualna nie wydaje się być atrakcyjną opcją. Kolejnym problemem na studiach może być część kadry wykładowczej, która nierzadko od lat pracując tylko na uczelni i nie ma nic wspólnego z prawdziwą branżą IT. Taka kadra nie jest w stanie optymalnie przygotować studentów do rozwiązywania konkretnych problemów, jakie mogą napotkać w pracy.

Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że umiejętności testowania można zdobyć właściwie wyłącznie na studiach podyplomowych – aktualnie jest to jedyna opcja w ofercie wyższych uczelni. Nie ma studiów magisterskich czy licencjackich z obszaru testowania. Może być to więc opcja dla osób chcących zwiększyć swoje kompetencje. Warto pamiętać, że studia podyplomowe to koszt porównywalny do kosztu dobrego kursu, lecz należy doliczyć koszt inwestycji własnego czasu przez trwające rok studia podyplomowe. W czasie takiego roku program przewiduje 180 godzin lekcyjnych, czyli prawie 136 godzin zegarowych. Dla porównania kurs testera oprogramowania trwa 126 godzin i zajmuje 3 miesiące. Rachunek jest prosty – tą samą wiedzę można zdobyć w znacznie krótkim czasie, a pozostały czas poświęcić na zdobywanie doświadczenia zawodowego w nowej pracy.

Tester oprogramowania/programista po kursie, czy po studiach? Czy wybór studiów jest najlepszym i jednym wyborem? Obecnie na rynku są inne możliwości jak na przykład szkolenia z testowania i programowania.

Kursy IT – szybsza nauka i aktualna wiedza

Kursy IT to opcja druga, która stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Jakiś czas temu jeszcze powszechnie uważano, że branża IT zatrudnia osoby tylko i wyłącznie po wieloletnich studiach, a kandydaci musieli charakteryzować się m.in. wybitnymi zdolnościami matematycznymi. Była w tym pewna prawda, ponieważ dawniej branża nie była tak dobrze rozwinięta i stanowisk pracy było stosunkowo niewiele w przeciwieństwie do dziś. Dodatkowo same technologie wykorzystywane w branży IT były dużo mniej przyjazne i bardziej wymagające. Obecnie specjaliści IT potrzebni są w każdym sektorze gospodarki, ponieważ informatyka jest obecna niemal w każdej dziedzinie życia, a jej tak szerokie rozpowszechnienie jest również możliwe dzięki temu, że technologie stają się prostsze i bardziej dostępne w nauce i wykorzystaniu.

Zdecydowaną różnicą pomiędzy studiami wyższymi a kursami jest czas trwania. Kursy testera oprogramowania czy też programowania trwają zdecydowanie krócej, w zależności od intensywności, od około 3 miesięcy w przypadku kursów testerskich do około 6 miesięcy, a czasem dłużej, w przypadku kursów programowania.

Zdecydowaną zaletą nauki na kursie IT w dobrej szkole jest zdobywanie najbardziej aktualnej wiedzy. Program kursów testera oprogramowania czy też programisty jest opracowywany przez doświadczonych ekspertów z branży IT oraz stale aktualizowany. Praktyczne zajęcia prowadzone są przez mentorów z doświadczeniem, którzy od lat pracują w zawodzie. Dzięki temu uczą oni najnowszej technologii, a także pokazują jak w praktyce wyglądają codzienne zadania na stanowisku pracy. Ma to bardzo duże znaczenie w kontekście przygotowania do procesu rekrutacji oraz późniejszej pracy po kursie.

Jest również opcja nauki samodzielnej. Oczywiście, każdy może rozpocząć naukę testowania lub programowania z internetu czy innych źródeł. Ta możliwość ma jedną sporą wadę – ucząc się bez nadzoru, czy pomocy doświadczonych mentorów, łatwo wyrobić złe nawyki czy zatrzymać się na prostych problemach. W szczególności osoby, które nie mają żadnej wiedzy czy doświadczenia w branży IT, mogą mieć problemy z jasnym i właściwym obraniem kierunku nauki oraz uzyskać stosunkowo słaby efekt do włożonego czasu i energii. Wybierając opcję pod okiem doświadczonych ekspertów, można maksymalnie efektywnie wykorzystać poświęcony czas na naukę, którego i tak każdemu z nas w dzisiejszym galopującym świecie bardzo brakuje. Mamy pewność, że nasz czas, energia i zaangażowanie są optymalnie wykorzystane w procesie nauki

Przewiń do góry