Nauka testowania i programowania – czy wiek ma znaczenie?

Branża IT kusi wiele osób, głównie ze względu na zarobki, które są wyższe niż w innych zawodach. Zawód testera oprogramowania, czy programisty wydaje się być naprawdę interesujący – i tak w rzeczywistości jest. Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kariery w tej branży. Ale czy jest to miejsce tylko dla młodych osób, które dopiero co ukończyły informatykę? Co z osobami starszymi, które mają już doświadczenie zawodowe i chciałyby zmienić branżę? Postaramy się wyjaśnić, jak ma się kwestia wieku do rozwoju umiejętności testowania. Czy osoba mająca 35,40,50, czy nawet 80 lat może rozpocząć naukę testowania, czy programowania dowolnym języku np. Java?

Poświęciłem/am lata na naukę swojego zawodu… Czy warto zaczynać coś nowego?

Mam 35-40 lat. Moja praca stała się monotonną codziennością. Od dawna nie mam nowych zadań ani szans na rozwój. Taka sytuacja składania do przemyśleń i postawienia sobie pytania: Może pora na zmianę zawodu? I tutaj pojawia się cała góra wątpliwości. Interesuje nas branża IT, chcielibyśmy zacząć naukę testowania. Ale czy to w ogóle ma sens?
Pierwszym, co trzeba zrobić, to uświadomić sobie, że nic nie stoi na przeszkodzie aby rozpocząć działanie mające na celu uatrakcyjnić nasze życie zawodowe. Aktualnie jest mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o naukę testowania, czy programowania. Nie jest konieczne rozpoczynanie kilkuletnich studiów. Nie trzeba również stawiać wszystkiego na jedną kartę i porzucać pracy celem poświęcenia całego czasu na szkolenia. Równie dobrze można uczyć się na kursach weekendowych, jednym z takich kursów jest np. kurs testera automatycznego lub kurs testera oprogramowania (kurs testera manualnego z rozszerzonym programem Web API i SQL). To także świetny i szybki sposób na sprawdzenie, czy testowanie oprogramowania lub kodowanie to coś dla nas.

Często powstrzymuje nas myśl, że wiele czasu poświęciliśmy na naukę naszego dotychczasowego zawodu. Czy w tej sytuacji warto wszystko zmienić i pójść w kierunku testowania? Otóż odpowiedź jest prostsza niż się wydaje. Warto, jeśli Twoja praca nie sprawia Ci już przyjemności lub po prostu potrzebujesz zmiany.

Nauka testowania oprogramowania – czy jest trudniejsza po trzydziestce?

Wiele osób twierdzi, że z wiekiem nauka testowania może być znacznie trudniejsza. W rzeczywistości, niezależnie od metryki, potrzeba sporo czasu i zaangażowania, aby zdobyć nowe umiejętności. Konieczne jest poświęcenie czasu na regularną naukę. Zdobywanie wiedzy z zakresu testowania oprogramowania wymaga praktyki, cierpliwości i po prostu motywacji.
Oczywiście szybkość nauki będzie zależała od tego, czy mamy jakieś wcześniejsze doświadczenie z zakresu IT oraz od indywidualnych predyspozycji do tego zawodu. Niektórzy potrzebuję więcej czasu, ale z odpowiednią dawką chęci do pracy z pewnością szybko widoczne będą efekty nauki.

Tester oprogramowania z większym doświadczeniem życiowym – co na to rekruterzy?

Wiadomo, każdy może wziąć udział w kursie lub zacząć samodzielną naukę testowania. A co jeśli w planach mamy jak najszybsze rozpoczęcie nowej pracy? Czy zatrudnia się pracowników starszych doświadczeniem życiowym? Tutaj trzeba zwrócić uwagę na to, że w branży IT liczą się przede wszystkim umiejętności. Jeśli potrafimy wykonywać zadania należące do testerów, nic nie stoi na przeszkodzie aby zdobyć wymarzone stanowisko. Wiedza i umiejętności praktyczne zostaną sprawdzone w procesie rekrutacji.

Warto również wspomnieć, że osoby po 40-50 roku życia, posiadają pewne cechy, którymi nie mogą pochwalić się młodsi. Wykazują większe zrozumienie dla rynku pracy. Są też zwykle bardziej cierpliwi i doskonale rozumieją, że postępy wymagają czasu. Mają bardziej realne oczekiwania względem pierwszej pracy w nowym zawodzie. Są także pewniejsi siebie. Te cechy z pewnością zostaną docenione przez potencjalnych pracodawców szczególnie na stanowisku testera oprogramowania.

Nauka programowania Java jako hobby

Nauka testowania oprogramowania czy programowania w języku Java uczęszczając na zajęcia kursu testera oprogramowania czy zajęcia kursu programowania może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu – chociażby na emeryturze bez konieczności dokonywania rewolucji w swoim życiu. Nie ma zasady, że w pewnym wieku wolny czas trzeba spędzać przed telewizorem. Być może nauka testowania i kodowania może wydawać się niełatwa, jednak tym większa będzie satysfakcja po pierwszych wykonanych zadaniach.

Zacznij naukę i spełniaj swoje pasje

Ciągle słyszy się pytania i wątpliwości dotyczące rozpoczęcia nauki testowania lub programowania po 30, 40 czy 50 roku życia. Jeśli wciąż nie wierzycie, że jak najbardziej ma to sens, zobaczcie historię 82-letniej Japonki, która postanowiła spędzać swój wolny czas na realizację nowej pasji, czyli nauki programowania. To doskonała motywacja, jeśli do tej pory wydawało wam się, że w pewnym wieku nie ma sensu rozpoczynać testowania, czy kodowania 🙂

Podsumowując, w każdym wieku można rozpocząć naukę testowania, w każdym wieku można zostać testerem manualnym lub testerem automatyzującym. Tak samo jest z programowaniem, grafiką komputerową, czy dowolną dziedziną, która nas interesuje. Jeśli stawiasz sobie pytanie, czy warto zacząć naukę, jeśli masz 40, 60 czy 80 lat, odpowiedź jest jedna: nigdy nie jest za późno aby się rozwijać, realizować marzenia oraz udowadniać sobie, że świat stoi przed nami otworem :). Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest dążenie do celu, zaangażowanie i nie poddawanie się napotykając pierwsze trudności.

Przewiń do góry