Tester oprogramowania i jego zarobki w 2019 roku

Raport zarobków testerów oprogramowania.

Co jest najlepszą motywacją do nauki testowania? Oczywiście zarobki! Wiele mówi się o tym, że w IT zarabia się najwięcej. Często wspominamy o tym, że już na początku kariery można zarabiać więcej niż w innych branżach, a wynagrodzenie rośnie szybko wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Pora na konkrety! Dziś wyjaśnimy jak wygląda kwestia zarobków testerów oprogramowania w zależności od doświadczenia, lokalizacji oraz rodzaju zatrudnienia.

Zarobki testerów oprogramowania w Polsce – najważniejsze informacje

Branża IT rozwija się błyskawicznie. Obserwuje się stały wzrost zarobków zarówno w zawodzie testera, jak i programisty. Najprawdopodobniej sytuacja ta będzie się powtarzać w kolejnych latach, co jest zdecydowanie optymistyczną wizją dla osób chcących pójść w tym kierunku. Nowe technologie obecne są dzisiaj wszędzie, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny IT jest coraz większe. Osoby posiadające określone umiejętności z dziedziny testowania, czy też programowania są coraz lepiej doceniane przed pracodawców.

Z roku na rok zarobki stają się wyższe. Oczywiście, zaczynając prace na stanowisku testera oprogramowania, nie można od razu liczyć na tak wysokie stawki, rosną one wraz z doświadczeniem. Jak wygląda wynagrodzenie testerów na początku kariery?

Zarobki w zależności od doświadczenia

Wynagrodzenie na starcie pracy jako tester oprogramowania szczególnie interesuje osoby początkujące, czy też dopiero rozważające naukę testowania. Tutaj sytuacja jest również korzystna. Jak podaje portal testerzy.pl, osoby z doświadczeniem poniżej 2 lat, zarabiają średnio 3 729.90 zł netto (czyli „na rękę”). Z kolei w przedziale 2-5 lat jest to już 6 323.20 zł netto – co oznacza, że po dwóch latach pracy można liczyć na niemal 70% wzrost wynagrodzenia.
Tak wygląda średnia zarobków w poszczególnych przedziałach według stażu pracy:
– < 2 lata – 3 729.90 zł
– 2-5 lat – 6 323.20 zł
– 6-10 lat – 8 883.72 zł
– 11-15 lat – 12 034.48 zł
– > 15 lat – 14 071.43 zł

Tester oprogramowania – gdzie zarabia najwięcej?

Analizując wynagrodzenie testerów w 2019 roku, nie można nie wspomnieć o znaczeniu lokalizacji. Jak łatwo wydedukować, najlepsze zarobki są w głównych miastach, kolejno w Krakowie (6 750 zł), Warszawie (6 703.08 zł), Wrocławiu (6 084.08 zł), Trójmieście (5 880.95 zł). Dla porównania, stawki zagranicą są znacznie wyższe, szacuje się, że w krajach takich jak Szwajcaria i Belgia średnia stawka wynosi 18 323.53 zł.

Rodzaj zatrudnienia vs wysokość zarobków testerów

Oczywiście duże znaczenie ma również rodzaj umowy. Najniższe wynagrodzenie zanotowano w grupie osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie i wyniosło średnio 3 729 zł netto. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę zarabiały średnio 5 375.13 zł. Najlepsze stawki osiąga się aktualnie w oparciu o współpracę firma-firma, z czego największą średnią odnotowano dla współpracy krótkoterminowej (10 529.41 zł).

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że zarobki testerów oprogramowania wyglądają aktualnie naprawdę korzystnie. Odnotowuje się wzrost wynagrodzenia w ostatnich latach i przypuszczalnie w kolejnych będzie to kontynuowane. Wniosek jest więc prosty – kariera testera oprogramowania to droga bardzo opłacalna. Powinno to zmotywować osoby, które wciąż wahają się, czy rozpocząć naukę testowania. Na początku kariery stawki w branży IT są atrakcyjne i szybko rosną wraz ze zdobywaniem doświadczenia.

(źródło: testerzy.pl)

Przewiń do góry